Biz gençlere ve spora ithaf edilen bu bayramda uluslararası arenada bizi temsil eden sporcularımıza ve bizi geleceğe taşıyacak olan en önemli unsur olan genç arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bugün millet olarak yeniden 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutlamanın haklı ve onurlu sevincini yaşıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!


Sizde belki benim gibi internet sitenizi yayına aldıktan sonra ziyaretçilerinizden e-posta aracılığıyla geri bildirim almak isteyebilirsiniz. Bunun için kendi kişisel e-posta adresinizi de kullanabilmeniz mümkün ancak ücretsiz e-posta sağlayıcılardan alınan bir e-posta ziyaretçileriniz üzerinde kötü izlenim bırakabilir.

Bu yazıda ziyaretçilerinizin üzerinde daha etkili bir profesyonel izlenim bırakmanızı sağlaması için alan adınız ile aynı uzantılı e-posta adresine gelen tüm iletileri Gmail, Outlook ve Yandex gibi ücretsiz e-posta sağlayıcılarından aldığınız başka bir e-posta adresine yönlendirmenizi sağlayacak ücretsiz, kayıt gerektirmeyen ve kullanımı çok kolay olan bir web uygulamasını konu alacağım.


Ülkemizde bazı üniversitelerde öğrencilere SolidWorks eğitimi verilmektedir. Bu eğitimin başarıyla tamamlanabilmesi için öğrencilerin sınıf içinde yaptığı uygulamaları bazen evde kişisel bilgisayarlarında da uygulamaları gerekmektedir. Ancak büyük çoğunlukta öğrenciler maddi yetersizlikten dolayı SolidWorks yazılımını temin edememektedirler. Dolaylı olarak buda bu öğrencileri yasa dışı yollara iterek korsan yazılım kullanmaya teşvik etmektedir.

Çoğu yazılım firması öğrencilerin gelişimine katkıda bulunmak için ürünlerinden bazılarını kısa bir süreliğine de olsa öğrencilere ücretsiz olarak sağlamaktadır. SolidWorks Corporationda bu firmalardan bir tanesidir. Ne yazık ki yazılım firmalarının sağladığı bu imkanlardan birçok öğrencinin henüz haberi yoktur. Bu yüzden bu yazıda SolidWorks öğrenci sürümünün nasıl temin edileceğinden bahsedeceğiz.


OSI referans modelinin ismi “Open System Interconnection” ifadelerinin kısaltılmasından gelmektedir. Bu model ağ iletişiminin bir uygulama tarafından kullanıldığında nasıl olduğunu anlamamıza yardımcı olur.


Bilgi Güvenliği farkındalığını kazanabilmek için önce bilginin ne olduğunu anlamak gerekir. Bilginin temelinde veri vardır. Bilgi ise verinini işlenmiş ve anlamlaştırılmış şeklidir.