Linux Ubuntu Unutulan Yönetici (root) Parolasını Sıfırlama

Sisteminizin güvenliği için parolalarınızı belli aralıklarla değiştirmeniz gerekir. Ancak bazen yeni ayarlanan bu parolalar unutulabilmektedir. Linux işletim sistemlerinde unutulan kullanıcı parolalarını sıfırlamak çok kolay bir işlemdir. Bu yazıda Linux Ubuntu ve benzeri dağıtımlarda yönetici parolasının nasıl sıfırlanacağından ve bu kadar kolay olan bir işlemin meydana getirebileceği tehlikelerden nasıl korunabileceğimizden bahsedeceğim.

Adım 1

Bilgisayar çalıştırılır

Adım 2

Grub Önyükleyici Yöneticisi ile karşılaşıldığında Grub ayarlarını yapılandırmak için ‘e’ tuşuna basılır.

Adım 3

Düzenleme kısmı açıldığında yön tuşlarıyla linux….. ile başlayan satıra gidilip son kısmına rw init=/bin/bash ifadesini eklenir ve sistemi yeniden başlatmak için Enter tuşlanır.

Adım 4

Bu aşamada uç biriminizin aşağıdaki şekilde gözükmesi gerekir.

[email protected]:~#

Adım 5

Şu anda muhtemelen disk sisteminde sadece okuma iznine sahipsiniz yazma iznini almak için disk yeniden monte edilir.

mount -o rw,remount /

Adım 6

Şimdi passwd ile istediğiniz kullanıcının parolasını sıfırlayabilirsiniz.

passwd root

Bu durumda bilgisayarınıza fiziksel olarak erişim sağlayan herhangi biri hızlı bir şekilde yönetici parolanızı sıfırlayıp sisteminize erişim sağlayabilmektedir.

Bunu önlemek için diskin tamamı şifrelenebilir, böylece diskinizi güvenlik anahtarını bilmeyen biri yönetici haklarıyla açılan uç birime erişemeyecektir.

Not: Disk şifreleme özelliği açık olduğunda bazen GRUB ekranı çıkmamaktadrı GRUB ekranının çıkması için bilgisayarınızı güç düğmesinden kapatıp açmanız gerekmektedir.

Kaynak:
  1. https://askubuntu.com/questions/24006/how-do-i-reset-a-lost-administrative-password/165248#165248